Jiří Klenka - mistr zvuku

Jiří Klenka, absolvent pražské FAMU – katedry zvukové tvorby, se rychle zařadil mezi vyhledávané mistry filmového zvuku české scény. Na jeho kontě se skví již několik prestižních ocenění, získal dva České lvy za zvuk k filmům Kytice (režie F. A. Brabec – Český lev za nejlepší zvuk 2000) a Želary (režie O. Trojan – Český lev v kategorii nejlepší zvuk 2003) a také dvě nominace na Českého lva, a to za zvuk k filmům Jak se krotí krokodýli (režie M. Poledňáková, nominace za rok 2006) a Občanský průkaz (režie O. Trojan, nominace za rok 2011).

Do výčtu celovečerních filmů, které Jiří Klenka ozvučil, patří mimo jiné snímky:
Výlet, režie Alice Nellis, 2002
Post Coitum, režie Juraj Jakubisko, 2004
Anděl Páně, režie Jiří Strach, 2005
Pusinky, režie Karin Babinská, 2007
Nejkrásnější hádanka, režie Zdeněk Troška, 2008
Líbáš jako Bůh, režie Marie Poledňáková, 2009
Zemský ráj to napohled, režie Irena Pavlásková, 2009
Román pro muže, režie Tomáš Bařina, 2010
Tacho, režie Mirjam Landová, 2010
V peřině, režie F. A. Brabec, 2011

V roce 2010 založil samostatné zvukové studio JK Sound, kde vznikly kromě mnoha menších projektů i celovečerní filmy Román pro muže, Občanský průkaz, Tacho a V peřině.

Jiří Klenka spolupracuje nejen se zkušenými tvůrci v oblasti zvukové tvorby, renomovanými českými i zahraničními zvukovými studii a produkčními společnostmi, ale i se začínajícími mistry zvuku, které sám vyhledává na půdě filmových škol v celé České republice (FAMU v Praze, FAMO Písek, Filmová škola Zlín, Filmová škola Panská v Praze).

Film byl inspirován projektem Week of Life